Загрузка...
Рус / Eng
СОЗДАЙТЕ СВОЙ ПРЕЗЕНТАЦИОННЫЙ ЛИСТ

ЕЛЬСКАЯ АННА ВАЛЕНТИНОВНА - ЗОЛОТАЯ ФОРТУНА БИЗНЕС БУК

ЄЛЬСЬКА ГАННА ВАЛЕНТИНІВНА

директор Інституту молекулярної біології і генетики НАН України,

доктор біологічних наук, академік НАН України, професор,

кавалер Ордену Андрія Первозванного ІІІ ступеня 

Ганна Валентинівна Єльська народилася 15 жовтня 1940 року у Донецьку. Закінчила з відзнакою Донецький медичний інститут 1963 р., після навчання в аспірантурі Інституту біохімії НАН України 1968 року достроково захистила кандидатську, а 1975 – докторську дисертацію зі спеціальності «Молекулярна біологія». 1986 року їй присуджено звання професора. Від 1978 р. завідує відділом механізмів трансляції генетичної інформації Інституту молекулярної біології та генетики НАНУ, з 1996 р. – заступник директора Інституту з наукової роботи, з 2003 року – директор Інституту.

Фундаментально-прикладний напрямок діяльності відділу, керованого Г.В.Єльською – це науково-технічні розробки та створення новітніх аналітичних систем (біо- та хемосенсорів) на основі різноманітних електрохімічних перетворювачів та біологічного матеріалу або біоміміків синтетичного походження. Найвагоміші результати отримано при розробці сенсорів для медичної діагностики, потреб біотехнології, харчової промисловості та охорони довкілля.

Творчий доробок Ганни Валентинівни – понад 350 наукових праць, включаючи наукове відкриття, 6 монографій, більше 10 авторських свідоцтв на винаходи та патентів.

Велику роботу Г. В. Єльська виконує в галузі виховання наукових кадрів. Під її науковим керівництвом підготовлено 26 кандидатів та 4 доктори біологічних наук за спеціальністю «Молекулярна біологія» та «Біотехнологія».

Г. В. Єльська веде велику науково-організаційну та громадську роботу. Вона є віце-президентом Українського біохімічного товариства, головою спеціалізованої Вченої ради із захисту кандидатських та докторських дисертацій в Інституті молекулярної біології і генетики НАН України, членом Комісії з питань подальшого підвищення ефективності діяльності НАН України, керівником науково-технічної програми НАН України «Сенсорні системи для медико-екологічних та промислово-технологічних потреб», головою групи науково-організаційного супроводу комплексної програми НАН України «Фундаментальні основи молекулярних та клітинних біотехнологій».

Вона являється головним редактором наукового журналу «Biopolymers and Cell» (Київ), членом редакційної колегії наукових журналів «Ukrainica Bioorganica Acta» (Київ) та «Вісник Українського товариства генетиків і селекціонерів», членом редакційної ради наукових журналів: «Український біохімічний журнал» та «Біотехнологія».

Ганна Валентинівна Єльська удостоєна Премії НАН України ім. О.В.Палладіна (1976), Грамоти Президії Верховної Ради УРСР (1982), Державної премії Української РСР у галузі науки і техніки (1986), отримала Диплом на відкриття у Державному Комітеті у справах відкриттів та винаходів СРСР (1989), отримала Почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України» (1998), Медаль «В пам'ять про 1500-річчя Києва» (2003), «Знак Пошани» Київського міського голови (2003), Почесну Грамоту Верховної Ради України (2004), Знак «Відмінник освіти України» (Міністерство освіти і науки України) (2004), Золоту Медаль Української федерації вчених (2005), Лауреат десятої загальнонаціональної програми «Людина року» в номінації «Вчений року» (2006), Орден княгині Ольги III ступеня (2008), Відзнака «European Quality Award» та диплом Європейської Бізнес Асамблеї (2009), нагорода Президії НАН України «За наукові досягнення» (2010).

У 2012 р. Ганна Валентинівна Єльська була удостоєна такої високої нагороди Міжнародного Академічного Рейтингу «Золота Фортуна», як Орден Андрія Первозванного ІІІ ступеня.