Загрузка...
Рус / Eng
СОЗДАЙТЕ СВОЙ ПРЕЗЕНТАЦИОННЫЙ ЛИСТ

СТОРОЖЕНКО НИКОЛАЙ АНДРЕЕВИЧ - ЗОЛОТАЯ ФОРТУНА БИЗНЕС БУК

СТОРОЖЕНКО   МИКОЛА   АНДРІЙОВИЧ

академік-секретар відділення образотворчого мистецтва Національної академії мистецтв України,

дійсний член (академік) Національної академії мистецтв України

народний художник України, професор,

лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка,

нагороджений медаллю «20 років Незалежності України» Міжнародної Академії МАРТІС «Золота Фортуна»

Микола Андрійович Стороженко народився 24 вересня 1928 року у с. В'язове Сумської області. 1945-1950 – учень Одеського державного художнього училища. У 1956 році закінчив Київський державний художній інститут (нині Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури, учителі – М.А. Шаронов, Т.Н. Яблонська, С.О. Григор'єв).

Микола Андрійович Стороженко – художник-живописець і графік, педагог. Учасник вітчизняних та міжнародних виставок. У своїх творах прагне досягти гармонії, розгадати таємниці народних традицій, наповнити композиції глибоким змістом, духовністю та експериментальними новаціями в техніках: мозаїка, авторська монотипія, гаряча і холодна енкаустика. Оригінальними, самобутніми є його твори монументального живопису і книжкової графіки. Оформлені ним видання відзначені найвищими нагородами на вітчизняних та міжнародних виставках.

У 1953-1954 рр. перебував на освоєнні цілинних земель Казахстану та Алтайського краю, в цей час створив біля 800 творів та дипломну картину "Перші сходи".

Учасник Всесвітнього фестивалю молоді і студентів у Москві (1956) та міжнародної ізостудії.

З 1964 розпочав викладацьку роботу у Київському державному художньому інституті, з 1991 р. – професор кафедри композиції НАОМА. 1994 року створив і очолив майстерню живопису та храмової культури в системі НАОМА. Викладаючи упродовж 40 років, підготував плеяду художників-живописців.

Найбільш відомі роботи: монументальне панно «Осяяні світлом» (1978-1989, Інститут фізики НАНУ); композиції «Т. Шевченко і світ» (1988) та «Світло волі» (1989, Національний музей Тараса Шевченка); мозаїка «Україна скіфська – еллада степова» (1990-1992, пансіонат «Гілея» у смт. Лазурне Херсонської області); сакральні композиції, виконані з використанням оригінальної техніки на основі холодної енкаустики у церкві Миколи Притиска в Києві («Трійця», архангели «Гавриїл», «Михаїл», «Рафаїл», «Уриїл», «Св. Миколай Мерлікійський», «Св. княгиня Ольга, 1998-2000); станкові твори «Орфей і Евридика» (1993), «Офіра Ґонти» (1994), триптих «Земний хрест», «Різдво», «Воскресіння» (1995) та інші; ілюстрації до видань «Болгарські народні казки» (1976-1977), «Українські народні казки» (1982-1985), до творів Михайла Коцюбинського, Панаса Мирного, Івана Франка, Лесі Українки, «Овен» («Таємна вечеря», 2007-2011), «Патріарх» (2011).

У 2004 році завершив багаторічну працю над художніми творами (42 твори) та доповненими літературними есе-роздумами і передмовою до «Кобзаря» Т.Г. Шевченка.

Як академік-секретар відділення образотворчого мистецтва Стороженко М.А. проводить значну роботу по забезпеченню повноцінної діяльності відділення образотворчого мистецтва, що вже має певні надбання у дослідженні і висвітленні мистецтвознавчих питань. Таким колективним системним дослідженням, що ставить за мету осягнення складного процесу становлення й розвитку образотворчого мистецтва протягом XX століття є «Нариси з історії образотворчого мистецтва України» у 2-х книгах.

М.А. Стороженко активно бере участь у всеукраїнських та міжнародних конференціях, виступаючи з доповідями з проблем національного образотворчого мистецтва та його історії.

Багато зусиль докладає до виховання творчої молоді – майбутніх професіоналів у галузі образотворчого мистецтва.

За своє багаторічне науково-творче життя М.А. Стороженко зробив значний внесок у розвиток національного мистецтва України та постійно здійснює його популяризацію у світі. Його творчість вшанована багатьма урядовими нагородами.

Нагороджений: орденом князя «Ярослава Мудрого» V ступеня (2008), орденом «За заслуги» III ступеня (2004), Срібною медаллю Міжнародного конкурсу болгарських видань за кордоном (1979), Золота медаль НАМ України (2000). Відзначений почесними дипломами Американського та Кембриджського біографічних інститутів. Почесний громадянин міст Вінніпега і Брандона (Канада). Лауреат конкурсу "Мистецтво книги України", Диплом ім. Івана Федорова за книгу "Мій Шевченко" (2010). Благословенна Грамота Патріарха Київського і всієї Руси-України за заслуги перед Помісною Українською Церквою та побожним українським народом (2008).

Орден "Святого Миколая Чудотворця" (Указ Помісної Української Православної церкви, Патріарха Київського і всієї Руси-України). Медаль "Відданість і честь" Архістратига Михаїла, Диплом Великого магістра (2006).

Твори зберігаються у державних та приватних зібраннях України, Росії, Канади, США, ряду країн Європи.

У 2012 р. за високі трудові досягнення Микола Андрійович Стороженко отримав почесну нагороду Міжнародного Академічного Рейтингу «Золота Фортуна» – медаль «20 років Незалежності України».