Загрузка...
Рус / Eng
СОЗДАЙТЕ СВОЙ ПРЕЗЕНТАЦИОННЫЙ ЛИСТ

МАЩЕНКО НИКОЛАЙ ПАВЛОВИЧ - ЗОЛОТАЯ ФОРТУНА БИЗНЕС БУК

МАЩЕНКО   МИКОЛА   ПАВЛОВИЧ

був академіком-секретарем відділення кіномистецтва Національної академії мистецтв України,

 членом (академік) Національної академії мистецтв України,

народним артистом України, доцентом,

лауреатом Національної премії України імені Тараса Шевченка,

Державної премії України імені Олександра Довженка,

премії Ленінського комсомолу та Республіканської премії ЛКСМУ ім. М. Островського,

був нагороджений медаллю «20 років Незалежності України» Міжнародної Академії МАРТІС «Золота Фортуна»

Мащенко Микола Павлович народився 12 січня 1929 року в с. Мілуватка на Луганщині. У 1953 році закінчив Харківський театральний інститут.

Нагороджений: орденом Ярослава Мудрого IV і V ступенів; орденом «За заслуги» І ступеня (2011), II ступеня (2008) III ступеня (1996); орденами: Трудового Червоного Прапора (1971), Дружби народів (1978); Почесними Грамотами Верховної Ради України (1990) та Абхазії (1971); Золотою медаллю НАМ України (2003); орденами Кирила і Мефодія (Болгарія, 1978).

Був почесним громадянином міст Софії, Вершеця, Лома.

Микола Павлович Мащенко – кінорежисер, організатор кіносправи, педагог, письменник.

Кінотвори М.Мащенка широко відомі як в Україні, так і поза її межами. В український кінематограф він прийшов 1956 року після закінчення Харківського театрального інституту. Вже його режисерський дебют – фільм «Хочу вірити» мав великий успіх у глядачів, здобув визнання професіоналів і критиків.

Дальші роботи М. Мащенка засвідчили, що українська кінорежисура здобула в його особі обдарованого фахівця, який тонко розумів природу кінематографа, уміло користувався всіма можливостями кіномови, багато зробив для її збагачення. Одна з провідних тем творчості майстра – образ людини-борця, яка мужньо відстоює своє право на життя, на творчість, на кохання. Серед вагомих здобутків митця – фільм «Комісари», твір великої емоційної напруги, глибокого проникнення у внутрішній світ героїв, високої кінематографічної культури. Створений 1969 року, він цілком правомірно увійшов до скарбниці українського й світового кіно.

За 40 років мистецької діяльності М. Мащенко створив понад 20 кінофільмів. Причому кожен його новий фільм не схожий на попередній. Він проводив через вогонь випробувань до прозріння героїв фільмів «Комісари» (1969, приз на міжнародному кінофестивалі в м. Піза, Італія), «Як гартувалася сталь» (1973, 6 серій; премія Ленінського комсомолу, три головні призи на Всесоюзному кінофестивалі в Тбілісі). У фільмах «Йду до тебе» (1971), «Овід» (1980, 3 серії; «Золота Німфа» фестивалю в Монте-Карло, Франція), «Паризька драма» (1983) – образи героїв різнопланові, але їх ріднить сила непокори, непохитна віра у краще майбутнє людини. Стрічки «Напередодні» (1985), «Мамо, рідна, любима...» (1986), «Все перемагає любов» (1987, головний приз на фестивалі українських фільмів в Торонто, Канада), «Шлях до Софії» (1977), «Зона» (1988), «Вінчання зі смертю» (1992, приз за кращу екранізацію на кінофестивалі в Петербурзі), багатосерійний проект «Богдан – Зиновій Хмельницький» (2002-2008) та інші роботи Майстра утверджують високий професіоналізм.

Микола Мащенко – автор цікавих документальних стрічок, присвячених відомим особистостям, зокрема фільми «Паризька одіссея» – про визначного письменника Віктора Некрасова, «Актор милістю Божою» –  про відомого актора Дмитра Миргородського та ін. Микола Мащенко був автором ряду книжок, де виявився його непересічний письменницький дар («Зоря для мами», «Мамо, рідна, єдина...», «Вся краса землі», поетична збірка «Рими», збірка вибраних творів «Ви бачили, як плаче птаха...» та ін.).

З 1987 по 2004 рік М. Мащенко керував роботою Національної кіностудії ім. О.П.Довженка, колектив якої, зважаючи на високі професійні, організаторські та людські якості М. Мащенка, довірив йому посаду генерального директора цієї найбільшої в Україні кіностудії.

Багато років Микола Павлович віддав викладацькій діяльності. Він був професором Київського національного університету театру, кіно і телебачення ім. І.К. Карпенка-Карого. У стінах цього поважного навчального закладу (стара назва КДІТМ) Микола Мащенко виховав цілу плеяду талановитої творчої молоді, режисерів і акторів, які сьогодні становлять славу вітчизняного кіно, чиї імена відомі далеко за межами України.

М. Мащенко був одним із активних членів ініціативної групи творчої інтелігенції, завдяки якій 1996 року було засновано Академію мистецтв України, багато профільну інституцію, на яку покладено здійснення організаційно-творчої та науково-дослідної функції різних галузях мистецтва. Як академік-секретар відділення кіномистецтва він проводив значну роботу по забезпеченню повноцінної діяльності відділення кіномистецтва, що вже має певні надбання у дослідженні і висвітленні мистецтвознавчих питань кіномистецтва. Таким колективним системним дослідженням, що ставить за мету осягнення складного процесу становлення й розвитку кінематографа протягом XX століття є «Нариси з історії кіномистецтва України».

Микола Павлович Мащенко активно брав участь у всеукраїнських та міжнародних конференціях, виступаючи з доповідями з проблем національного кінематографу та його історії.

За своє багаторічне науково-творче життя М. Мащенко зробив значний внесок у розвиток національного кіномистецтва України та постійно здійснював його популяризацію у світі. Його творчість вшанована багатьма урядовими нагородами, фільми режисера були відзначені призами міжнародних і вітчизняних кінофестивалів.

У 2012 р. за високі трудові досягнення Микола Павлович Мащенко отримав почесну нагороду Міжнародного Академічного Рейтингу «Золота Фортуна» – медаль «20 років Незалежності України».